ЧОМУ ВИМЕРЛИ ЗЕБРИКИ?

(с) Вікторія Горбунова

“Не просто бути зебриком. Жити то в білій смузі, то в чорній. То радіти, що все вдається, то рвати на собі волосся від суцільного невезіння. Найскладніше ж жити і знати, що в інших білого в житті більше. В одних більше білих смужок, в інших може й порівну, але білі ширше і яскравіше, в третіх – чорні такі вузенькі, що вони перескакують їх майже не помічаючи”, – щось таке думав президент Зеброляндії в період своєї найбільшої чорної смуги.

Думав-думав і постановив:“ Всіх зебриків від народження посмуговувати однаково, чорно-біло рівномірно, щоб нікому ніколи не було прикро через різницю у смугах! Смуги мають співпадати і ніколи за чорної в одних не може бути білої в інших!”  

Слово президента – закон.

 Скажеш, що добре розумієш цього президента. Скажеш – не просто жити в світі нерівностей; жити і знати, що ти не такий як інші; жити, прагнути і не мати можливостей стати таким як інші; отримувати те, що отримують інші. Скажеш – дорослі мають більше прав, заможні більше можливостей, красивих усі люблять, високі стають моделями, худі можуть їсти скільки влізе, хлопцям ставлять вищі оцінки, а дівчата можуть дозволити собі плакати коли хочуть і, навіть, на людях. Скажеш, що й тобі частенько хочеться зрівняти всіх у смужках.

Розумію. Але давай озирнемось і подивимось на це під іншим кутом – що нам дає нерівність?

Нерівність, зв’язана із віком та статусом. Ми можемо говорити про нерівність, наприклад, між дітьми та дорослими або вчителями та учнями. Так, вік та зв’язані з ним освіта і посада знерівнюють людей і дають одним більше можливостей ніж іншим, ти чудово розумієш, що іншим – це насамперед дітям. Дорослі можуть вчити тебе, оцінювати твої знання, радити, контролювати, подекуди вимагати щось або й сварити. Життя  зорганізоване саме так, з кількох причин, по-перше – тебе люблять і турбуються, щоб ти не втрапив у якусь халепу, а по-друге – діляться досвідом. Тож користуйся цим – дивись, вчись, аналізуй помилки інших, цікався чому саме так і які можуть бути наслідки, якщо інакше. Не приймається на віру – не приймай – думай, запитуй, придивляйся, роби висновки. Інша справа, що інколи ти буваєш занадто впертим і затятим, а дорослі не дуже вже й терплячими та толерантними. Перше дратує їх, друге – тебе. Прикро. Але тут є така цікава штука – діти завжди стають дорослими. Тож подумай, яким дорослим ти хочеш стати, чого досягти, як жити? Перед твоїми очима – живі відповіді на запитання як цього досягти. Смужки вирівнюються.

Нерівність, зв’язана із матеріальним положенням. Люди із значними статками можуть придбати багато чого. Ключове питання чого саме? Їжі, питва, одягу, техніки, рухомості та нерухомості, інших людей у якості обслуги та прислуги, навіть квиток на Марс чи місце у кріокамері до винайдення безсмертя. Захоплює. Змушує заздрити й собі хотіти. Почуваєшся маленьким і нікчемним без гарного смартфона, айфона, ноутбука, покетбука, планшета, модних одежинок… Я розумію, що ми живемо в світі речей і ці речі догадають нам ваги в очах інших. Чим більше ти маєш – тим більшій кількості людей ти цікавий. Цікавий, як предмет заздрості, але ніколи – справжньої дружби чи щирої любові. Як здобути останнє? По-різному, от тільки – не купити – це точно. Знаєш, якось Діогена (того давньогрецького філософа, що жив у бочці) привели на базар, він озирнувся і захоплено сказав: «Скільки ж у світі речей, без яких можна обійтись!» Уяви, що б він сказав сьогодні. Ці смужки ти можеш вирівняти сам, настільки – наскільки захочеш.

Гендерна нерівність. Знаю не одну дівчинку, яка б хотіла стати хлопцем – ані тобі щомісячних неприємностей; ані чекань, коли він зробить перший крок, ані переживань щодо цноти. Хлопців, які б хотіли бути дівчатами знаю значно менше, але підозрюю – не тому, що справді не думали про таке, а тому, що не зізнаються. А що – не треба думати про те, що тобі в майбутньому утримувати і годувати родину, бути мужнім та сильним, відповідальним і успішним… я вже мовчу про щоденне гоління. Що тут скажеш – це справжня нерівність. Звісно можна уявити одностатевий світ, література та кінематограф таке робили вже не раз. Я про інше. Заплющ очі і уяви, що всі навколо однієї статі. Любов, турбота і, навіть ніжність – цілком можуть лишитися, але ти вже ніколи не почуватимешся жіночною або мужнім. Тож, хіба варто вирівнювати ці смужки?

Нерівність, зв’язана із станом здоров’я. Є люди наділені й обділені здоров’ям. Є ті, хто без проблем може не спати кілька ночей поспіль, витримувати величезні фізичні навантаження, їсти й пити що завгодно; є інші – ті, хто частіше нездужає, завжди хапає якісь віруси, застуджується, переохолоджується; є й ті, чиї потреби ще особливіші – люди з серйозними проблемами з зором, слухом, обмежені у русі, мовленні або й з меншими розумовими здібностями. Смужки здоров’я різняться через спосіб життя, спадковість, екологію, рівень медицини. Що нам дає така нерівність? Якщо ми абсолютно здорові – усвідомлення ризиків недбалого ставлення до себе; якщо хворобливі – бачення того, як і для чого зміцнювати своє здоров’я. Люди ж з особливими потребами і справді особливі. Знерухомлені, незрячі, глухі, німі – вони малюють, танцюють, пишуть вірші, створюють унікальні комп’ютерні програми, живуть і радіють життю, демонструють неабияку силу волі та дають нам усім зрозуміти – тіло важить багато, але людину Людиною робить не фізична краса та дужість, не колір волосся чи довжина ніг – дух і людська гідність.

Я почала, а ти можеш продовжити, додати щось від себе і про себе, про те від яких нерівностей потерпаєш і про те, що це тобі дає. Різниця у статі, кольорі шкіри, зовнішній привабливості, віросповіданні, мові, яку вважаєш рідною, фізичних можливостях, статусі, грошах, політичних поглядах, поглядах на світ, – все це і багато іншого робить нас різними. І знаєш, ми досі живі – тому, що різні. Принаймні – це одна з дуже важливих причина того, чому людство росте і розвивається. Наша різність – нас врівноважує, інколи застерігає від помилок, інколи не пускає в крайнощі і завжди показує, що є інший шлях та інший вибір. Ми різні й не в наших силах зрівняти ширину і кількість смужок, які б закони не видавалися. Важливе інше – ми різні, і наша різність відкриває нові можливості для кожного з нас. Ми різні в усьому крім одного – ми люди, а всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах. І це не лише головна думка Загальної декларації прав людини ООН – це основний принцип на якому будується людське суспільство. Пам’ятай про нього й гідно живи та пишайся своїми смужками.

В країні зебриків більше не чути сміху. В країні зебриків - ніхто не плаче. Ніхто не сперечається. Ніхто не радіє успіхам іншого і не жаліється на власну долю. Зебрики вимерли. Вимерлі усі до одного. А почалося все із закону про ширину смужок…

В першу загальну чорну смугу – вимерла половина зебриків, від туги, депресії, безпросвітності і відсутності бодай одного, хто не бачив світ у чорних фарбах і міг підтримати. Інша половина вимерла на радощах в білу смугу – ніхто не зміг зупинити загальної ейфорії, ніхто не сказав – стійте, тримайте себе в руках, бережіть ресурси, економте енергію, помірно вживайте алкоголь, не виснажуйтесь – це не кінчиться добром.

 Вікторія Горбунова,

опубліковано у виданні «Абетка права», №1, 2013

Передплату на юридичний журнал для школярів «Абетка права» можна здійснити в будь-яких поштових відділеннях по «Каталогу видань України». Передплатний індекс – 89257.

 

Придбати чи передплатити видання можна також безпосередньо в редакції журналу «Право України» за адресою:
04107, м. Київ, вул. Багговутівська, 17-21(4 поверх)
Телефон для довідок: +380(44) 537-51-14
Е-mail:   Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додаткова інформація