ЯК ПРАЦЮЄ ПСИХОЛОГІЧНЕ КОНСУЛЬТУВАННЯ

Що таке психологічне консультування і як воно працює? Чим різниться консультування і психотерапія? Що зі мною робитиме психолог на консультації? Як швидко це мені допоможе? Ці питання ставить собі кожен, хто планував чи планує звернутися за психологічною допомогою. Власне, те, що нижче написано – спроба синтезувати думки класиків психотерапії і консультування і власних роздумів та досвіду.

 Отже, почнемо з консультування.

  


Чим допомагає консультування? Р. Кочюнас вважає, що воно допомагає обирати і діяти на власний розсуд, допомагає вчитися новій поведінці та сприяє розвиткові особистості. Загалом у процесі акцентується увага на відповідальності клієнта, тобто, визнається, що він – незалежна, відповідальна особистість, яка здатна у відповідних обставинах приймати самостійні рішення, а консультант створює умови, які підтримують вольову поведінку клієнта. Серцевиною є "консультативна взаємодія", що ґрунтується на філософії клієнт-центрованої терапії К. Роджерса (кожна особистість є безумовною цінністю і заслуговує поваги сама по собі; вона в змозі відповідати за себе; вона має право обирати цінності й цілі, приймати самостійні рішення).

С.В. Васьківська пише, що психолог-консультант допомагає клієнтова дослідити і прояснити свою життєву ситуацію, актуалізувати додаткові сили і здібності щоб знайти вихід зі складних для нього обставин.

Які ще наслідки візитів до психолога-консультанта? За Р. Джорж та Т. Крістіані ми вчимося відчувати задоволення життям незалежно від деяких соціальних обмежень, яких неможливо уникнути, отримуємо навики долання труднощів при зіткненні із новими життєвими обставинами, вчимося  ефективно приймати життєво важливі рішення, розвиваємо уміння створювати і підтримувати міжособистісні стосунки, полегшується реалізація і зростання потенціалу особистості.

Кому потрібна психологічна консультація? Знову ж таки, звернемося до досвіду Р. Кочюнаса. Однозначно, консультування орієнтоване на клінічно здорову особистість; клієнти – люди, які мають у житті певні психологічні складності і проблеми, скарги різного характеру, а також люди, які мають на меті особистісний ріст. Сам процес консультування орієнтований на здорові сторони особистості, і найчастіше – на теперішнє і майбутнє клієнта та на проблеми, які виникають при взаємодії особистості і середовища. При цьому, консультування – короткотерміновий процес (від 3 до 15 зустрічей).

Що чекатиме Вас на консультації? Що з Вами робитиме психолог-консультант на зустрічі? Навколо цього питання побутує досить багато міфів і легенд: що психолог може загіпнотизувати клієнта, і так вирішити його проблеми; що психолог знає усі відповіді на усі питання, що психолог вислухає і дасть одразу конкретні і дієві поради… Частина міфів має під собою реальну основу – консультант може володіти навиками еріксонівського гіпнозу, інколи може дати директивну вказівку щодо вирішення проблеми, але не варто чекати одномоментного зцілення, як ри візити до бабці-екстрасенса.

А чого ж варто чекати?

Спочатку буде знайомство, встановлення контакту, досягнення довіри. Часто далі робота не йде, поки рівень довіри не зросте до такого рівня, який дозволить клієнту відверто і щиро говорити про свої переживання і проблеми. Потім – відбувається дослідження проблеми у всіх її можливих проявах, у зовнішній реальності (що відбувається?) і у внутрішній реальності (що почувається?). Потому – уточнення запиту, адже клієнт може мати на увазі одне, а психолог інше… І лиш тоді можлива робота над рішенням проблеми – зміст процесу залежить від того, в якому методі працює психолог. Це може бути рольове програвання ситуації (психодрама), аналіз відчуттів і переживань тут-і-тепер (гештальт-терапія), пошук власних ресурсів для вирішення проблеми (позитивна психотерапія) тощо. Далі може бути планування дій із вирішення проблеми, їх реалізації – і підтримка консультантом клієнта на цьому шляху.

Ось так… Важка, а інколи й тривала робота… Швидких рішень тут не буває – адже ми живемо із проблемами тижнями, місяцями, роками – то ж чи можна чекати, що зможемо їх вирішити за одну мить або ж що хтось їх вирішить за нас?

Автор: Віталій Климчук 


Додаткова інформація