Позитивна психотерапія у Житомирі: перший етап становлення

   Наразі проект успішно триває, учасники (переважно випускники, студенти і викладачі соціально-психологічного факультету) відвідують навчальні модулі, а між модулями – активно опрацьовують техніки позитум-підходу в інтервізійних групах. За півроку – відбудеться відкрита сертифікація, після якої вони матимуть право проводити психологічні консультації методом позитивної психотерапії.

   Крім того, вдалося створити Житомирський осередок Всеукраїнської асоціації позитивної психотерапії, а також через значний інтерес до методу – намічається найближчим часом старт нової навчальної групи.

   Про що учасники дізналися, чому навчилися, як себе почувають у цьому напрямку?

   Розуміння того, що усі явища, усі події мають два боки, дві сторони – плюс і мінус, – одна з основ позитивної психотерапії, або, як часто кажуть, позитум-підходу. «Позитум» у своєму первісному значенні – «позиція, становище» – це те що є, з усіма його мінусами, але й з усіма плюсами.

   З цього власне починається процес роботи у позитивній психотерапії. Клієнт, як правило, приходить з «мінусом» - проблемою, негараздом, питанням до себе чи до когось іншого. Він живе у цьому мінусі, живе цим мінусом, він висмоктує з нього сили, витягує усі ресурси, - і сил для рішення вже немає. І тому перше, що слід зробити – це зі стану «мінус» перевести клієнта в стан «плюс»: «Що тобі дає ця ситуація?», «Від чого вона тебе вберігає?», «Які ти бачиш плюси в ній?», «Чим вона тобі може бути корисною?» тощо.

   І щойно людина отримує можливість стати «над ситуацією», подивитися на неї збоку, трохи відсторонитися – з’являються сили, знаходяться ресурси, і шлях до зцілення можна вважати розпочатим.

   Ще одна база позитум-підходу – це принцип надії і принцип самодопомоги. Психолог, який працює в руслі позитум-підходу вірить у те, що кожна людина відпочатку наділена здібностями, які допомагають їй свої проблеми вирішити! І тоді завдання психотерапевта – допомогти їй ці здібності виявити, розкрити, знайти ресурси і навчитися на них опиратися. 

Звідси – короткотерміновість процесу – 10-15 зустрічей – бо знайшовши в собі здібності, навчившись користуватися ресурсами, клієнт надалі вже не потребує допомоги від психолога, він сам може справлятися зі своїми складнощами! І мало того – може допомагати людям навколо себе!

   Враженнями від отриманого досвіду діляться учасники проекту – Наталія Пірогова, Анна Яременко, Олена Мачушник, Ірина Музика. 

Олена Мачушник: Позитум-підхід означає знати, за що людина може полюбити себе; як стати впевненою, мудрою. Це можливість звільнитися від зайвих турбот, що не дають почуватися вільною та щасливою. Для мене це шанс допомагати іншим прокращити життя, стати щасливим сьогодні. 

Це можливість переживати сьогоднішній день і момент у повній мірі, насичено і щасливо. Це взаємозбагачення, взаємонасичення любовью. Я потрапила у цей проект, шукаючи нових знань і можливостей, а отримала крім знання ще більше любові. Я отримала нагоду краще зрозуміти себе, розкрити свої здібності. Ще я знайшла однодумців і друзів.

Наталія Пірогова: позитум-підхід для мене – це вихід з будь-якої ситуації і уміння навіть негативну ситуацію бачити з плюсом.

 

 

 

 

 

Анна Яременко: для меня это новое видение жизненных процесов. Это применение юмора и вековой мудрости в реальной жизни. Учится интересно и познавательно.

 

 

 

 

Ірина Музика: Це особлива життєва філософія, яка робить людину щасливою. В кожному з нас є ресурс – необхідно лише його віднайти. Саме тому навчання у цьому проекті має багато переваг не лише для професійного, але й для особистісного росту. Дуже вдячна за таку можливість. 

За матеріалами "Журналу Житомира": http://zhzh.info/publ/4-1-0-3968

Додаткова інформація